Noc výskumníkov v Bratislave bude venovaná diskusiám o budúcnosti

25.9. sa v bratislavskej Starej tržnici uskutoční 9. ročník Európskej noci výskumníkov. Ústrednou témou tohtoročného podujatia je motto VEDA JE BUDÚCNOSŤ SLOVENSKA, o ktorom budú diskutovať slovenskí vedci a odborníci v spojení s témami ako doprava, priemysel, a práca, komunikácia, zdravie a medicína, bezpečné potraviny, životné prostredie a človek v budúcnosti.

V Starej tržnici, Prírodovednom múzeu SNM, ale aj vo V-klube, vás čaká bohatý festivalový program plný vedeckých stánkov, interaktívnych exponátov, pokusov, prednášok a diskusií s vynikajúcimi slovenskými vedcami.

Ústrednou témou celého festivalu je - VEDA BUDÚCNOSŤ SLOVENSKA. Vedecký výskum je hlavnou hybnou silou všetkých odvetví hospodárstva i každodenného života, bez ktorej nemôže rásť prosperita ani sa zlepšovať kvalita života v krajine. Pomocou vedy a jej výsledkov sa festival pokúsi načrtnúť obraz Slovenska v blízkej budúcnosti. Prostredníctvom pútavo a vizuálne atraktívne spracovaných diskusií s renomovanými odborníkmi z vedy a praxe predstaví verejnosti priority súčasného výskumu a vývoja a prácu vedcov, ktorá rieši aktuálne potreby aj pálčivé problémy spoločnosti.

Dozviete sa, ako vidia vedci budúcnosť dopravy v kontexte bezpečnosti, efektivity, komfortnosti, ale aj ekológie. Kam dospeje priemysel a ako jeho vývoj  v budúcnosti ovplyvní pracovný trh. Ako bude vyzerať naša komunikácia, v akej miere nás zasiahne internet vecí, či umelá inteligencia? A ako prudký vedecký vývoj ovplyvní medicínu, liečebné postupy, diagnostiku, ale aj samotnú prevenciu? Budeme konzumovať bezpečné a zdravšie potraviny alebo nám hrozí nedostatok potravy?

Ako sa vysporiadame s cukrovkou a obezitou? Čím nám hrozia klimatické zmeny, na aké etické otázky narazí vývoj a ako na všetky zmeny zareaguje samotný človek, jeho psychika, no možno aj fyziognómia?

Obraz budúcnosti Slovenska spoločne poskladajú renomovaní slovenskí odborníci z univerzít, výskumných ústavov i z praxe, ktorých debaty venované siedmim oblastiam vývoja spoločnosti (doprava, priemysel a práca, komunikácia, zdravie a medicína, bezpečné potraviny, životné prostredie a človek v budúcnosti), budete môcť naživo sledovať na hlavnom pódiu v Starej tržnici.

V Starej tržnici bude pripravených 70 vedeckých stánkov, ktoré odprezentujú rôzne oblasti slovenskej vedy. Budete mať možnosť byť súčasťou nadrozmerného nafukovacieho modelu srdca a prejsť sa tajuplným svetom komôr a predsiení. Vedci vám zmerajú EKG a to sa bude v reálnom čase zobrazovať na mobilnom telefóne alebo tablete.

Odhalia tajomstvá genetiky a nazrú do sveta prírodných vied a mikróbov. Naučia vás niečo nové o minulej i súčasnej slovenčine.

Fotonika zahŕňa technológie, ktoré tvoria jeden z pilierov modernej vedy s mnohými aplikáciami v bežnom živote. Na Noci výskumníkov sa dozviete, na akých princípoch pracujú moderné zdroje svetla (LED, laser), a tiež ako sa dá svetlo využiť na skúmanie objektov a procesov ktoré sú bežne nepostrehnuteľné.

Zistíte, či dostatočne žmurkáte, zmeriate si akupunktúrny bod a odhalíte, ako sa váži Zem.
Vedci vysvetlia aj to, ako sa rozhodujeme a veda bude dokonca horieť.
Táto, a mnoho ďalších tém bude už tento piatok prítomných vo vedeckých stánkoch v Starej tržnici.

Trochu kultúrneho oživenia prinesú do Starej tržnice vystúpenia kapely Billy Barman, tešiť sa môžete aj na večernú laserovú show a 3D mapping na fasádu Starej tržnice.

Priestor Národného osvetového strediska, na námestí SNP a V – klub bude počas festivalu vedy patriť maratónu vedecko – populárnych prednášok, mobilnému chemickému laboratóriu, ale napr. aj zábavnému učeniu a precvičovaniu anorganickej chémie prostredníctvom hry Chemplay. Interaktávny program stánkov zameraný na deti ponúkne testovanie vedomostí zábavnou formou, jednoduché experimenty, hry, pohybové aktivity, ale aj rozprávky. V hodinových blokoch budú prebiehať vedecko-populárne prednášky na atraktívne témy, ale uvidíte aj divadlo fyziky z Brna. Sprievodné aktivity ponúknu výstavy, či už ilustrácií, alebo moderného súčasného umenia.

V Prírodovednom múzeu SNM sa dozviete viac o povolaní astronóma, zistíte ako sa dostávajú nepôvodné rastliny na Slovensko, a budete mať možnosť dozvedieť sa toho viac o horách a lesoch Aljašky.
Vo vedeckých stánkoch sa zoznámite s paleontológiou, antropológiou, mineralógiou a zoológiou Prírodovedného múzea SNM.
Budete si môcť pozrieť aj vzácny predmet – úlomok vyše dvojkilogramového meteoritu Košice, ktorý rozžiaril a dopadol západne od Košíc ešte v roku 2010.

Hlavný program z bratislavskej Starej tržnice bude možné sledovať aj prostredníctvom priameho televízneho prenosu na webovej stránke festivalu.

Viac informácií o bratislavskom programe nájdete na webovej stránke:     
http://www.nocvyskumnikov.sk/program/mesto-bratislava.html

Festival vedy – Európska noc výskumníkov 2015, organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, o. z. – SOVVA v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR – CVTI SR a portálom EurActiv.sk.

Podujatie sa koná pod záštitou Petra Pellegriniho, predsedu Národnej rady SR, Juraja Draxlera, ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, Iva Nesrovnala, primátora hlavného mesta SR Bratislavy, Pavla Freša, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja a ďalších zástupcov organizátorov a partnerov podujatia.

Newsletter

Zaregistrovať

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2016 - 2017, Grantová zmluva, č. 723000

Novinky

všetky novinky

Darujte 2% pre FESTIVAL VEDY

Aj v roku 2018 môžete prispieť 2% na podporu a popularizáciu slovenskej vedy v spoločnosti. Ako sme využili 2% v minulosti? V roku 2017 Vaše 2% pomohli zorganizovať podujatie...